Ліоцелл і Віскоза – що ж це за тканини?

Тканина віскоза і віскозне волокно, що це? Це ліоцелл?

 

Ну ось, прямо із заголовка почали лаятися якимось ліоцелл. Ми вас, напевно, заплутали назвою?) Тоді почнемо з історії. Винахід волокна віскози – першого штучного волокна – є доказом привабливості тканини віскоза, яка орієнтована на копіювання: шовку. Висока вартість шовку історично була відкрита тільки вузькоспеціалізованим ринкам або для використання в особливих випадках. Дешевий «штучний шовк» мав більш демократичний досвід в шовковій драпіровці і чарівність його природного двійника протягом першої половини двадцятого сторіччя, і, мабуть, на сьогоднішній день є найпопулярнішою целюлозною тканиною. Але на світовому ринку з’явилося багато нових тканин, які заплутали всіх. Тенсел, Ліоцелл, Модал, Район, Бамбук, Купро – що ж це за тканини?

Волокно вискозы

 

Історія тканини віскоза

У континентальній Європі вона відома як тканина віскоза, у Великобританії вона може називатися як віскозою, так і віскозним волокном (viscose, viscose rayon), і в США вживаним є термін – штучний шовк (район). Вперше назва «штучний шовк» відносилася до целюлозних волокон, включаючи ацетат; однак на початку 1950-х він знайшов нове визначення, і зараз він відноситься тільки до волокон, зроблених з переробленої целюлози, які виробляються за принципом віскозного процесу, який включає ацетат.

 

Тканина віскоза – ранні експерименти

Існує довгий список назв, що асоціюються з винаходом тканини віскоза, оскільки воно зустрічається у багатьох нарядах до його появи в нинішній формі. Жоржу Одемара – швейцарському хіміку була приписана заслуга за винахід штучного шовку в 1850-х. Його техніка (занурення голки в суміш целюлозної маси і гуми) була занадто повільної і грубою для комерційних цілей, проте це було зародженням чогось революційного.

Французький аристократ і промисловий хімік Хіларі Берніго, Граф дю Шардоне, проводив ряд випробувань по створенню волокон з розчину нітроцелюлози, сформованого через фільєри та їх затвердінню під повітряним струменем. До середини 1880-х він запатентував штучний шовк на основі целюлози, який він назвав шовком Шардоне. Будучи красивою тканиною, шовк, однак, був займистий і внаслідок цього був вилучений з ринку.

 

Мідно-аміачна віскоза, шовк Бемберга і мокрий шовк Купро.

У той же час, коли Шардоне подав свій патент, інший француз – Луї-Генрі Деспессе, запатентував процес виробництва волокон з розчиненої целюлози в розчині мідної солі та аміаку. Його робота була заснована на відкриттях Едуарда Швайцера в 1850-х. Мідно-аміачна тканина віскоза була введена у виробництво на початку двадцятого століття як шовк Бемберга. Зараз, ви можете зустріти цю тканину під торговою маркою BEMBERG у фінському одязі для дітей або в підкладкових тканинах. Тканина має гіпоалергенні властивості і за це полюбилася європейцям, що цінують стандарти якості. За схожою технологією виробляється тканину Купро (Сupro), тканина схожа на мокрий шовк.

Тканина ліоцелл виробництво

Ліоцелл – целюлозне, віскозне волокно, зроблене з деревної маси. Lyocell – це запатентована назва віскозного волокна компанією «Lenzing AG». Фактично це віскозне волокно випускається по суперсучасній технології, з контрольованим процесом компанією «Lenzing AG» від початку вирощування дерев до випуску тканини і виробів.

 

 

У широкому значенні ліоцелл (віскоза) можна описати як нове покоління віскози.

У США це волокно набуло свою власну (віскозну) підкатегорію, звану «целюлозне волокно, отримане шляхом процесу формування з органічного розчинника» (Федеральна торгова комісія США).

«Розчинник» в даному випадку означає засіб, в якому розчиняється речовина, яке формує волокно, як частина процесу формування.

Особливо в екологічно безпечному виробничому процесі тканини ліоцелл (віскоза) для розчинення целюлози використовується тільки органічний розчинник NMMO. На основі технології Lenzing ступінь вилучення цієї цінної і дорогої хімічної речовини становить більше 99%.

TENCEL® отримав «Європейську нагороду за збереження навколишнього середовища»

 

Процес, при якому виробляється волокно, є екологічно безпечним; використана сировина береться з еко-безпечних джерел. Готові тканини мають перевагу над традиційним віскозним волокном в тому, що вони менш схильні до усадки і більш міцні.

 

Історія тканини ліоцелл (lyocell)

Пряжі і тканини Тенсел, Модал, Віскоза і Сіаселл виробляються австрійською компанією «Lenzing AG». Кожна тканина має свої власні характеристики, однак в більшості ліоцеллові (віскозні) волокна мають схожу екологічну документацію і стійкі виробничі процеси.

 

На початку 1940-х британські хіміки були одними серед перших, хто експериментував з переробкою морських водоростей у волокно. На сьогоднішній день компанія «Lenzing» виробляє волокна і пряжі Seacell®, розроблені німецькою компанією «Smartfiber AG» (волокна торгової марки SmartcelTM).

Модал був уперше вироблений у промислових масштабах компанією «Lenzing» протягом 1960-х, і вважався віскозним HWM (волокно з високим модулем у мокрому стані) волокном другого покоління. Початкові виробничі методи задіяли агресивні хімікати, але поступове вдосконалення виробництва в сфері відновлення вторинної сировини у виробничому процесі і допоміжні методи відбілювання поліпшили надійність її виробництва.

Тенсел був розроблений британською фірмою «Courtaulds» в 1980-х. Хіміки знайшли спосіб безпосереднього розчинення целюлози в нетоксичному і придатному для повторного використання розчиннику, в якості альтернативного варіанту агресивним хімікатам, використовуваним для виробництва віскозного волокна. Компанія «Lenzing» придбала відділ Тенсел у «Courtaulds» і впровадила волокно на початку 1990-х. Повторне використання розчинників у процесі виробництва, дозволяє менше забруднювати навколишнє середовище. Адже вся хімія, фарби із застарілих ткацьких підприємств виливаються просто в річки.

 

Ткань тенсел

Віскоза з принтомАрт3705 / 2

 

Виробництво Тенсел.

Ліоцелл більш відомий під торговою назвою Тенсел, але також при перекладі його називають тенсель, тенцел, тенцель. Волокно зроблене з евкаліпту, вічнозеленої рослини, яка виростає до 40 м у висоту (131 фут). Евкаліпт росте швидко і не вимагає штучного поливу, використання пестицидів або генної інженерії. Він мало затратний і забезпечує хороший відсоток врожайності целюлози на акр землі. Дерева, що вирощуються для виробництва тенселу беруть з контрольованих екологічно чистих плантацій.

Обробка тканини замкнута і вимагає достатню кількість енергії. Евкаліптові дерева поставляються з Південної Африки в Європу для переробки.

Ткань тенсел Тенсел ткань

⇒Тенсел⇐

 

 

 

Використання тканини тенсел

Існує кілька варіантів волокна, однією з характеристик яких є хітозан, що походить від хітину, знайденого в крабових панцирах (обробляється лужним гідроксидом натрію). Хітин є другим найбільш поширеним природним полімером і, для медичного використання, не має алергенного потенціалу. У таких тканинах, як тенсел, хітозан продається як такий, що забезпечує ефект регенерації клітин, створюючи те, що компанія називає «чиста косметика з текстильних виробів». Волокно добре підходить для жіночої та постільної білизни, оскільки тканина перешкоджає росту бактерій, і виробляє протизапальний ефект.

 

Тканина модал виробництво

Модал виробляється з бука, який вважається ідеальним, коли мова йде про поліпшення якості ґрунту. Бук виключно стійкий до шкідливих комах і пошкодження навколишнього середовища. Австрійські букові гаї компанії «Lenzing» екологічно чисті, і не вимагають штучного поливу; деревина не транспортується на великі відстані. Обробка – з нейтральним показником вивільнення вуглецю, жоден використовуваний хімікат не може бути відновлений і перероблений; відбілювання на сьогоднішній день здійснюється шляхом використання кисневої технології. Тканина піддається біологічному розкладанню. Їх вроджена м’якість означає, що тканини модал зберігають свою якість на дотик після багаторазового прання. Особливо добре модал підходить для змішування з бавовною (оскільки вони обоє мають однакові властивості) в жіночій білизні, піжамах і шкарпетках.

Ткань модал⇒Модал⇐

 

Використання тканини модал

Існує кілька видів волокна, включаючи Модал лофт, яке має велику товщину і є ідеальним для рушників. ProModal® – це поєднання Modal® і TENCEL®, які забезпечують м’якість і функціональність.

Полотенце из модала

 

Забарвлене в прядінні волокно Модал забарвлюється під час обробки; пігмент (колір) впроваджується безпосередньо в матрицю волокна. Це позбавляє від потреби фарбувати пряжу або тканину через перетворювач «третьої сторони», зберігаючи воду і енергію, і зменшуючи можливість використання агресивних хімічних речовин.

 

На сайті ви так само можете ознайомитися з іншими нашими статтями Віскоза:

 

 

Якщо вам цікаві тканини в складі яких Тенсел, Модал, Віскоза

 

 

No comments yet.

Залишити відповідь